OldArchive / Sports

Shippensburg Bound

On a day hyped by some as the Apocalypse, a pair of Wyalusing Valley girls ran like there was no tomorrow at the District Four, Class AA, Track and Field Championships in Sunbury on May 21.

Erika Huffman, in only her third effort in the 1600, cruised to victory in the event. Shortly afterward, the sophomore held off a stiff challenge to win the 800.

Senior Jessica Hotaling broke a long-standing Wyalusing record en route to victory in the 400.

Both girls will compete this weekend in the PIAA championships at Shippensburg University.

Huffman was seeded second entering the 1600, but didn’t really have expectations of winning the race which she regarded as a warm-up for her best event—the 800.

“It really shocked me,” said Huffman.

At the beginning of the race, Huffman settled into a small pack near the front, biding her time.

Lewisburg’s Shannon Wright and Sayre’s Hannah Robinson began a small breakaway near the midway point of the race.

Huffman, who had been patient, made her move on the final lap, blowing by both runners.

She finished in a personal best time of 5:11.91. Wright was second in 5:12.66 and Robinson was a distant third in 5:15.97. All three times surpassed the state qualifying standard.

“I backed off a little so I could regain myself,” Huffman said. “I was a little tight in the beginning.

“I was going to take off on the last two laps and treat it like an 800.”

In the 800, where she was the top seed by over two seconds, Huffman had to fight right to the wire with Montoursville’s Brianna Spitler.

Huffman led from the start, but wasn’t able to pull away with her traditional last-lap kick.

Down the stretch, Spitler pulled right beside her, but couldn’t make the pass.

Huffman won the race in what, for her, was a leisurely 2:24.21. Her seeded time was 2:20.54.

Spitler finished just 0.08 seconds back in 2:24.29.

“I was tired from the 1600 and the heat,” Huffman said. “I just pushed at the end. The coaches told me to use my arms.”

Hotaling was also a competitor in the 800, finishing 20th in 2:37.27.

But her ticket to Shippensburg had been punched earlier with her dominating victory in the 400.

Hotaling entered the race as the second seed, but Bloomsburg’s Lauren Ball, the top seed, pulled out of the race to compete in another event.

Running from the third lane, Hotaling quickly erased the stagger on several runners in her heat.

By the time the field came around to the front stretch, Hotaling had the lead and she didn’t let up.

Her winning time of 58.92 seconds was over a second off her previous best of 59.99. It was more than a half second better than her closest pursuer, Wellsboro’s Alexis Getty, who ran a 1:00.37.

It also eclipsed the old Wyalusing record of 59.10 seconds set by Kenya Cameron in 1998.

Hotaling greeted the news of her record in disbelief.

“I never really ran the 400 seriously before,” she said, explaining that she had concentrated on sprints her first three years on the team.

She didn’t figure to be a mid-distance phenomenon this year either.

A District Four and PIAA qualifier in cross country last fall, Hotaling started the season training with the distance runners.

“I started practicing with distance and I fell right in between (sprints and distance).”

With Huffman already an established mid-distance runner as a sophomore, the senior suddenly had a good training partner and now the two friends will share the Shippensburg experience.

“We wanted to go to states together,” Huffman said. “We’ve got closer working together.”

“We were planning on going,” Hotaling added. “I’m glad we both made it.”

Several other members of the Wyalusing girls’ team brought home district medals.

Senior Abby Fogel closed out her high school career with a fifth-place finish in the 3200 run in 11:55.02.

While a sunny, 70-degree day would have been ideal under most circumstances, it was warm for the distance runners, who have run through cold and rain all season.

The heat took its toll in the 3200, forcing some of the race favorites to struggle.

“I got off to a bad start,” Fogel said. “I was in last place and slowly worked my way up. I kept seeing who was in front of me and I was surprised.”

There was no surprise up front where North Penn’s Susan Learn cruised to victory in 11:33.19. Troy’s Casey Norton was second, earning a state berth in 11:44.66.

Elesha Schulze and Alexis Daly each brought home sixth-place medals in the high jump and javelin, respectively.

Schulze was not satisfied with her height of four feet, 10 inches, two inches below her personal best.

“I’m disappointed,” she said. “I’m glad I medaled and appreciative of being here.”

Like so many who came up short of a trip to states, the junior vowed to begin work immediately toward next season.

“There’s still next year and I can’t wait. I will be working all summer.”

Daly, a junior who just started track this season, threw the javelin 111 feet, two inches for her medal.

“I didn’t expect it,” she said.

“I could have done better,” she added, noting that she had thrown three feet, six inches further this year.

“I plan to work on it over the summer and get better.”

The girls’ 400 relay team of Kaitlyn Faulkner, Kaci Woznicki, Kayleen Sutton and Lindsay Schulze ran their fastest time of the year to finish seventh. They won their heat in 52.53 seconds.

In the team standings, Wyalusing finished in a tie for seventh with Loyalsock with 41 points. Lewisburg won the title with 93.66 points. 

 

DISTRICT FOUR CLASS AA

Results from the District Four, Class AA Track and Field Championships at Shikellamy High School in Sunbury on May 21. Event results include all winners, runners-up, other state qualifiers and all other place-winners (third through eighth) from Wyalusing Valley. New meet records in italics.

Girls’ Results

Team: Lewisburg 93.66, Central Columbia 72, Bloomsburg 66.5, Montoursville 65, Mount Carmel 51.33, Milton 48, Loyalsock 41, Wyalusing Valley 41, Wellsboro 36, Hughesville 31, Warrior Run 27.5, Southern Columbia 21, Sayre 17.5, Towanda 16, North Penn 13, Troy 13, New Covenant Academy 10, Athens 9, Montgomery 8, Northeast Bradford 8, Mifflinburg 6, East Juniata 4, South Williamsport 3.5.

100 Dash: 1. Ellen Shepard, Central Columbia, 12.84. 2. Ines Antensteiner, Lewisburg, 13.07.

200 Dash: 1. Ines Antensteiner, Lewisburg, 25.67. 2. Ellen Shepard, Central Columbia, 26.14. 3. Lauren Ball, Bloomsburg, 25.97.

400 Dash: 1. Jessica Hotaling, Wyalusing Valley, 58.92. 2. Alexis Getty, Wellsboro 1:00.37.

800 Run: 1. Erika Huffman, Wyalusing Valley, 2:24.21. 2. Brianna Spitler, Montoursville, 2:24.29.

1600 Run: 1. Erika Huffman, Wyalusing Valley, 5:11.91. 2. Shannon Wright, Lewisburg, 5:12.66. Hannah Robinson, Sayre, 5:15.97.

3200 Run: 1. Susan Learn, North Penn, 11:33.19. 2. Casey Norton, Troy, 11:44.66. 5. Abby Fogel, Wyalusing Valley, 11:55.02.

100 Hurdles: 1. Torrey Hollis, Hughesville, 15.14. 2. Moira Nester, Milton, 15.43. 3. Brodie Ercole, Lewisburg, 15.71. 4. Teri Stoner, Montoursville, 15.88.

300 Hurdles: 1. Brodie Ercole, Lewisburg, 45.32. 2. Moira Nester, Milton, 45.82. 3. Christina Gulliver, Bloomsburg, 46.10. 4. Rachel Chulock, Central Columbia, 46.70. 5. McKenzie Ruffing, Montoursville, 48.10.

400 Relay: 1. Lewisburg, 49.28. 2. Bloomsburg, 49.85. 3. Hughesville, 50.23. 4. Central Columbia, 50.38. 5. Wellsboro, 50.62. 7. Wyalusing Valley (Kaitlyn Faulkner, Kaci Woznicki, Kayleen Sutton, Lindsay Schulze), 52.53.

1600 Relay: 1. Lewisburg, 4:03.21. 2. Wellsboro, 4:03.69. 3. Warrior Run, 4:04.26. 4. Montoursville, 4:06.26. 5. Central Columbia, 4:08.54.

3200 Relay: 1. Montoursville, 9:38.28. 2. Central Columbia, 9:45.97. 3. Hughesville, 9:47.47. 4. Warrior Run, 9:48.32.

High Jump: 1. Megan Van Doren, Mount Carmel, 5-2. 2. Virginia LaMacchia, Central Columbia, 5-2. 3. Danielle Bernini, Mount Carmel, 5-2. 6. Elesha Schulze, Wyalusing Valley, 4-10.

Pole Vault: 1. Virginia LaMacchia, Central Columbia, 11-7. 2. Vicki Soltys, Milton, 10-0.

Long Jump: 1. Lauren Ball, Bloomsburg, 17-9. 2. Allison Varano, Mount Carmel, 16-7.5.

Triple Jump: 1. Lauren Ball, Bloomsburg, 36-5.5. 2. Britni Phillips, Bloomsburg, 36-1. 3. Sami Lane, Loyalsock, 35-10.25.

Shot Put: 1. Sara Williams, New Covenant Academy, 36-4.5. 2. Ali Oley, Southern Columbia, 35-7.

Discus: 1. Kylee Sutton, Towanda, 112-9. 2. Lindsay Hepburn, Loyalsock, 112-1.

Javelin: 1. Heather Bolick, Mount Carmel, 123-11. 2. Kelsey Carlsen, Northeast Bradford, 123.10. 3. Alexandra Oley, Southern Columbia, 121-9. 6. Alexis Daly, Wyalusing Valley, 111-2.

 

Boys’ Results

Team: Lewisburg 107, Northeast Bradford 71, Athens 64, Southern Columbia 63, Mount Carmel 47, Towanda 41, Danville 39, Central Columbia 33, Bloomsburg 28, Wellsboro 24, Milton 22, Troy 20, Montoursville 20, Sayre 19, Warrior Run 16, Loyalsock 15, Wyalusing Valley 12, Williamson 10, Montgomery 9, South Williamsport 8, North Penn 6, Cowanesque Valley 5, East Juniata 5, Canton 5, Hughesville 3, Columbia Montour Vo-Tech 3.

100 Dash: 1. Jarred Gambrell, Athens, 10.97. 2. (tie) Domair Anderson, Milton, 11.30. Shawn Gieser, Wellsboro, 11.30.

200 Dash: 1. Mike Wright, Danville, 22.53. 2. Jesse Dagutis, Sayre, 22.56. 3. Jordan Dawsey, Towanda, 22.79.

400 Dash: 1. Mike Wright, Danville, 49.91. 2. Greg Olenginski, Lewisburg, 50.83.

800 Run:  1. Luk Olenginski, Lewisburg, 1:56.19. 2. Matt Oldroyd, Troy, 1:56.43. 3. Jake Balchikonis, 1:59.35.

1600 Run: 1. Jordan Jackson, Wellsboro, 4.25.77. 2. Mikael Hause, Mount Carmel, 4.27.77. 3. Andrew Hess, Central Columbia, 4:28.44. 4. Andrew Steely, Southern Columbia, 4:30.21.

3200 Run: 1. Joel Christian, Towanda, 9:33.16. 2. Curt Jewett, Northeast Bradford, 9:38.25. 3. Sam Williams, Northeast Bradford, 9:40.49.

110 Hurdles: 1. Matt Moore, Southern Columbia, 14.95. 2. Kyle Pane, Athens, 15.08.

300 Hurdles: 1. Matt Moore, Southern Columbia, 40.38. 2. Brandon Smith, Lewisburg, 40.91.

400 Relay:  1. Towanda, 43.86. 2. Milton, 43.91.

1600 Relay: 1. Lewisburg, 3:25.27. 2. Mount Carmel, 3:28.01.

3200 Relay: 1. Lewisburg, 7:56.83. 2. Mount Carmel, 8:09.32. 3. Danville, 8:10.89.

High Jump: 1. Josh Beach, Williamson, 6-6. 2. Scott Ryder, Montgomery, 6-4. 5. Tucker Allyn, Wyalusing Valley, 6-2.

Pole Vault: 1. Donny Scatena, Central Columbia, 14-0. 2. Brett Duell, Southern Columbia, 13-6. 3. Cam Cassels, Lewisburg, 13-6. 8. Tim Kuntz, Wyalusing Valley, 12-6.

Long Jump: 1. Jarred Gambrell, Athens, 23-6.25. 2. Roger Wilson, Loyalsock, 19-11.25. 4. Lewis Adams, Wyalusing Valley, 19-10.

Triple Jump: 1. Jarred Gambrell, Athens, 49-6. 2. Rob Robbins, Northeast Bradford, 42-11.75.

Shot Put: 1. Mike Recla, Bloomsburg, 55-4.5. 2. Tom Schetroma, Southern Columbia, 51-3. 7. Anthony Benninger, Wyalusing Valley, 42-5.

Discus: 1. Mike Recla, Bloomsburg, 163-9. 2. Cody Chaffee, Northeast Bradford, 140-1.

Javelin: 1. Rob Robbins, Northeast Bradford, 212-8. 2. Brandon Smith, Lewisburg, 190-1. 3. Blake Rankin, Bloomsburg, 186-0.

 

 


Wyalusing Valley’s Jessica Hotaling, right, begins her school-record breaking 400-meter dash at the District Four championship meet on May 21. Hotaling’s time of 58.92 seconds was good enough to win the race, clinching her a spot at this weekend’s PIAA championships in Shippensburg.Wyalusing Valley’s Jessica Hotaling, right, begins her school-record breaking 400-meter dash at the District Four championship meet on May 21. Hotaling’s time of 58.92 seconds was good enough to win the race, clinching her a spot at this weekend’s PIAA championships in Shippensburg.

Return to top

Copyright 2011-2014 Rocket-Courier. All rights reserved.